Charakteristika oboru GRAFICKÝ DESIGN
Název a kód oboru: Grafický design 82-41-M/05
Dosažený stupeň vzdělání: střední vzdělání s maturitní zkouškou
Délka a forma studia: 4 roky, denní studium
Absolventi jsou připraveni uplatnit se na základě získaného odborného zaměření v různých oblastech širokého spektra designérských a realizačních činností v rámci propagace a reklamy i knižní kultury. Příslušné činnosti mohou vykonávat buď samostatně, nebo např. v grafických studiích, reklamních agenturách, architektonických ateliérech, nakladatelstvích, redakcích novin a časopisů, PR odděleních firem a institucí, televizních a filmových studiích a v polygrafických firmách. Absolventi mohou pokračovat ve studiu na vyšších odborných školách nebo vysokých školách. Obvykle pokračují ve studiu v uměleckých oborech, poměrně často i v oborech pedagogických, teorie umění, někdy i v oborech technických (např. polygrafie).
- Stravu škola zajišťuje, na obědy žákům přispíváme.
- Ubytování lze zajistit na internátech v Litvínově a Mostě
Kritéria a podmínky pro přijetí:
- Úspěšné vykonání talentové zkoušky výtvarného charakteru.
- Průměrný prospěch ze ZŠ (1.a 2. pololetí 8.třída), výsledky v odborných soutěžích.
- Řádně vyplněná a v termínu podaná přihláška.
- Talentová zkouška se bude konat v březnu. Přesné datum bude zveřejněno v lednu na webových stánkách školy. Uchazeč prokáže talentové schopnosti v několika výtvarných disciplínách, hodnoceny jsou i domácí práce.
Maturitní zkouška:
- Společná část a její povinné zkoušky: Český jazyk a literatura, Cizí jazyk (Anglický, Německý) nebo matematika.
- Profilová část a její povinné zkoušky: určení profilových předmětů pro maturitní zkoušku je v kompetenci školy. Dějiny umění, teorie propagační grafiky (propagace, písmo, technologie), praktická zkouška.
Profil absolventa:
Vzdělávání žáků je nastaveno tak, aby prošli všemi fázemi grafické tvorby od stádia návrhu až po jeho realizaci. K tomuto účelu je škola vybavena moderními učebními pomůckami. Obor je vnímán jako propojení několika disciplín, ve kterých žáky vzděláváme. Cílem je žákům ukázat a nabídnout cestu dalšího profesního rozvoje.
Výtvarné nadání, kladný vztah ke kultuře, umění a designu jsou předpoklady, kterými se profiluje případný uchazeč o studium tohoto zajímavého oboru. Součástí studia je zařazení předmětu Realizační tvorba do 1. ročníku a předmětu Praktická cvičení do 2., 3. a 4. ročníku studia. Praktická cvičení propojují získané znalosti z odborných předmětů. Výuka odborných předmětů probíhá v dokonale vybavených ateliérech v naší škole i na smluvních pracovištích budoucích zaměstnavatelů (3. ročník). Škola realizuje odborné workshopy, žáci navštěvují odborné výstavy, spolupracují s profesionálními grafickými studii. Učitelé pomáhají v zajištění konzultací s vysokými školami.
Absolvent se může po vykonání maturitní zkoušky ucházet o studium na VOŠ nebo VŠ.
Co dělá a v čem se uplatní:
Díky podpoře zaměstnavatelů v regionu je zajištěna nabídka zaměstnání po absolvování studia.
Absolvent se uplatní v různých oblastech propagace, reklamy, grafického, reklamního či produktového designu. Dokáže využít své znalosti a dovednosti v disciplínách jako je např. užitá grafika, ilustrace, užitá i volná kresba a malba, fotografie, počítačová grafika. Může vykonávat případné povolání samostatně, pod svým jménem, nebo v grafických studiích, reklamních agenturách, fotoateliérech, nakladatelstvích, redakcích novin a časopisů, PR odděleních firem a institucí. Absolvent je schopen po úspěšném vykonání maturitní zkoušky pokračovat v dalším vzdělávání na VŠ uměleckého směru.